BARBOTAGE – usuwanie zwapnień stawu barkowego pod kontrolą USG

Wapniejące  zapalenie ścięgien stożka rotatorów stawu ramiennego charakteryzujące się odkładaniem soli wapnia. Powoduje ono wzrost ciśnienia w ścięgnie oraz zmniejszenie przestrzeni dla okolicznych tkanek. Przyczyny odkładania się soli wapnia w ścięgnach nie są do końca znane, prawdopodobnie są spowodowane mikrouszkodzeniami, przeciążeniem mechanicznym ścięgien. Schorzenie występuje najczęściej w wieku 30-60 lat.

Głównym objawem jest ból, który może pojawiać się stopniowo lub wystąpić nagle. W niektórych przypadkach ból może być bardzo silny i wymagać pilnej konsultacji ortopedycznej w celu podania iniekcji przeciwbólowo i przeciwzapalnie.                                                                                                        Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego,  w trakcie wizyty lekarskiej . Do potwierdzenia diagnozy klinicznej i dokładnej oceny barku należy wykonać badanie usg.

Stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze: doustne leki przeciwzapalne, iniekcje do przestrzeni podbarkowej ( tzw. „blokada”) oraz fizjoterapię. W przypadku silnych, nawracających dolegliwości, dużych zwapnień najlepszym rozwiązaniem jest nakłucie i wypłukanie zwapnień pod kontrolą USG (tzw. barbotage). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i w ponad 80% przypadkach znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe.

ZALETY ZABIEGU BARBOTAGE PROWADZONEGO PRZY POMOCY USG

  • nie wymaga hospitalizacji, jest wykonywany podczas wizyty lekarskiej;
  • nie wymaga znieczulenia ogólnego;
  • pozwala na precyzyjne zlokalizowanie nawet małych zwapnień;
  • procedura sonochirurgiczna gwarantuje małą inwazyjność zabiegu – bez uszkodzenia ścięgien otaczających zwapnienie;
  • identyfikacja współistniejących patologii: zapalenie kaletki podbarkowej, rozdarcie stożka rotatorów, ciasnota podbarkowa.

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG ZABIEGU?

W pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostyczne badanie ultrasonograficzne. Następnie skóra okolicy barku jest dezynfekowana oraz podawany jest środek miejscowo znieczulający. Przy pomocy obrazu ultrasonograficznego igłę kieruje się do zwapnienia. W dalszej kolejności zwapnienie jest „rozbijane” metodą zasysania i wypłukiwania. Często, w celu zahamowania procesu zapalnego, podczas zabiegu podawany jest w okolicę stożka rotatorów lek steroidowy.

Leczenie realizowane w trybie ambulatoryjnym w placówce przy ul. Waryńskiego 9. Zapraszamy do umówienia porady ortopedycznej w celu kwalifikacji do zabiegu.

Kontakt telefoniczny pod numerem: 22 625 15 90.