ECHO serca płodu – bezpieczne dla mamy i dziecka!

Wady serca są częstą grupą chorób wśród noworodków. By dziecko miało szansę na bardziej komfortowe życie po narodzinach, niezwykle ważne jest, aby wady te zostały wykryte jeszcze na etapie prenatalnym. Badaniem umożliwiającym dokładną ocenę serca płodu – jego budowy i funkcjonowania – jest echokardiografia.

Echo serca płodu jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym. Nie stwarza zagrożenia dla życia dziecka i przebiega tak samo jak każde USG. W przypadku wykrycia wady serca podejmowana jest decyzja o leczeniu wewnątrzmacicznym lub porodzie w specjalistycznym ośrodku.

KIEDY WYKONAĆ ECHO SERCA PŁODU?

Najczęściej przeprowadzane jest pomiędzy 18., a 24. tygodniem ciąży, czyli w okresie, kiedy wielkość serca wynosi ok 2 cm. Optymalny czas to początek drugiego trymetru, kiedy wykonuje się tzw. badanie połówkowe. W uzasadnionych przypadkach badanie można przeprowadzić już po 11 tygodniu ciąży.

ECHO SERCA PŁODU – KIEDY WARTO WYKONAĆ TO BADANIE? 

Echo serca płodu to badanie zalecane wszystkim ciężarnym. W szczególności gdy lekarz podejrzewa wadę serca u płodu lub występują zaburzenia rytmu serca. Ponadto jest ono zalecane zawsze, gdy u płodu występują jakiekolwiek inne wady lub gdy rodzice mają obciążony wywiad rodzinny także pod kątem innych wad – nie tylko wad serca. 

Wskazania dotyczące matki: cukrzyca ciążowa, fenyloketonuria, choroby tkanki łącznej, spożywanie alkoholu w ciąży, zażywanie leków doustnych przeciwtrądzikowych, świeżo przebyte infekcje obarczone komplikacjami np. różyczka, choroby autoimmunologiczne, choroby wad serca u wcześniej urodzonych dzieci, wady serca występujące w rodzinie.

Wskazania dotyczące dziecka: wykryta zmniejszona przezierność karkowa, obrzęk uogólniony, wykryte wady genetyczne, nieprawidłowe wyniki innych badań serca, nieprawidłowy kariotyp, nieprawidłowo rozwinięty przewód żylny.

USG jest całkowicie bezbolesne. Nie wymaga też od kobiety żadnych wcześniejszych przygotowań.

JAKIE ELEMENTY PODLEGAJĄ OCENIE?

Badanie przeprowadzane przy pomocy aparatu USG, najczęściej głowicą przez brzuszną, która jest przykładana do brzucha kobiety w celu lokalizacji struktur serca płodu. Podczas badania ocenie podlegają następujące elementy:

  • lokalizacja serca
  • wielkość serca
  • połączenia przedsionkowo-komorowe
  • połączenia komorowo-naczyniowe
  • spływ żył systemowych i żył płucnych
  • struktury fizjologiczne tylko dla życia płodowego, takie jak otwór owalny czy przewód Botalla
  • rytm i kurczliwość mięśnia sercowego

BADANIE WYKONUJE

 Dr n.med. Aneta Krasoń, posiada tytuł doktora nauk medycznych z zakresu echokardiografii płodu.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w placówkach medycznych w Polsce i za granicą, m.in. w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Dr Aneta Krasoń posiada jeden z pierwszych (nr 008/2000) w Polsce certyfikat umiejętności w zakresie Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a także certyfikat uprawniający do badań ultrasonograficznych ginekologicznych i położniczych oraz certyfikat FMF (Fetal Medicine Foundation), potwierdzający umiejętności oceny indywidualnego ryzyka urodzenia dziecka z anomalią chromosomalną (połączone badanie markerów ultrasonograficznych wchodzących w skład USG genetycznego oraz biochemicznych, z krwi ciężarnej).

Diagnostyka wykonywana jest  w placówce przy Waryńskiego 9. W celu umówienia badania czy też porady ginekologa-położnika zapraszamy na www.rentegn.pl lub prosimy o kontakt telefoniczny : 22 625 15 90.