EEG

Strona główna » EEG

EEG

Liczba uczestników: 1 |
Czas trwania: 20

Opis

EEG to badanie polegające na zapisie czynności bioelektrycznej mózgu, wykonywane za pomocą elektroencefalografu. Podczas badania zmiany potencjału elektrycznego rejestrowane są przez elektrody umieszczane na powierzchni skóry głowy. Komputer analizuje dane i przekazuje je w postaci zapisu graficznego. Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe (nieinwazyjne).

Badanie EEG jest niezbędne w diagnostyce padaczki oraz wielu innych chorób układu nerwowego, tj. w bólach głowy, zaburzeniach cyklu snu i czuwania, stanach pourazowych mózgu. Ponadto badanie pozwala na monitorowanie przebiegu leczenia tych schorzeń.

Diagnostyce powinny poddać się osoby uskarżające się na: zaburzenia funkcji poznawczych oraz uczenia się; zaburzenia emocjonalne, koncentracji uwagi, stany lękowe; zaburzenia rozwoju psychoruchowego u dzieci.

Badanie EEG jest konieczne u osób wykonujących zawody wymagające dużej odporności psychicznej (np. piloci samolotów) lub uprawiających dyscypliny sportowe obciążające układ nerwowy (np. spadochroniarstwo, nurkowanie, walki wschodnie czy boks).

Jak przebiega badanie?
Na głowie Pacjenta umieszcza się elektrody podłączone do głowicy (wzmacniacza bioelektrycznego), dzięki czemu możliwe jest zapisywanie sygnału w postaci fal mózgowych. Na głowę pacjenta założona jest siateczka/lub czepek z 24 eletrodami. Mają one rejestrować prądy czynnościowe wytwarzane przez komórki mózgowe. Pokryte są żelem lub pastą przewodzącą. Elektroencefalogram przetwarza sygnały emitowane przez neurony na serię linii falistych.

Wynik poddawany jest analizie wykonywanej przez doświadczonego elektroencefalografistę. Interpretuje on amplitudę i częstotliwość fal mózgowych, pojawiających się w zapisie EEG. Wynik badania należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Badanie EEG trwa zazwyczaj około 30 min., a przygotowanie do niego zajmuje około 15 min.

Jak przygotować się do badania EEG?
Niezależnie od formy, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
• Pacjent musi być w pełni zdrowy (bez infekcji), nie może mieć temperatury ani przyjmować antybiotyków;
• Leki przepisane przez lekarza należy zażywać zgodnie z zaleceniami;
• Preparaty stosowane „na własną rękę” należy odstawić na 2-3 tygodnie przed terminem badania;
• Dzień przed wykonaniem EEG nie można pić alkoholu ani zażywać środków odurzających. Niewskazane jest także spożywanie napojów zawierających kofeinę (kawy, coli, napojów energetycznych czy mocnej herbaty);
• Pacjent powinien mieć umyte włosy, nie pokryte żadnymi kosmetykami (żele, lakiery, odżywki);
• Przed badaniem należy zjeść lekki posiłek, by nie dopuścić do spadku poziomu cukru we krwi, co może wpłynąć na aktywność mózgu;
• W ciągu doby poprzedzającej badanie nie należy zażywać leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy (nasennych, uspokajających).

Jeżeli badanie EEG przeprowadzane jest w czuwaniu, Pacjent musi być wypoczęty i wyspany. To ważne szczególnie w przypadku badania EEG dzieci.

Jeżeli badanie EEG przeprowadzane jest podczas snu, Pacjent musi być wybudzony odpowiednio wcześniej; nie może spać w drodze do przychodni.

Skierowanie od lekarza nie jest wymagane, ale wskazane jest podanie powodu z jakiego pacjent decyduje się na wykonanie badania.

Zapraszamy na badanie do Pracowni EEG przy ul. Waryńskiego 9.

W celu umówienia terminu badania prosimy o skorzystanie https://www.rentgen.pl lub zadzwonić pod numer:
22 625 15 90
22 621 23 49

Kategoria: badania
Czas trwania: 20
Liczba uczestników: 1