Liczba uczestników: 1 |
Czas trwania: 20
Kolposkopia
Kolposkopia to badanie umożliwiające dokładną obserwację dolnej części układu rozrodczego. Wykonuje się ją za pomocą kolposkopu, czyli mikroskopu mającego zdolność powiększającą od 5- do 50-krotnie. Głównym celem badania jest wykrywanie raka szyjki macicy oraz zmian przedrakowych szyjki macicy, pochwy i sromu. Kolposkopia to badanie nieinwazyjne, bezbolesna i trwa zaledwie kilka – kilkanaście minut. Wynik otrzymuje się od razu po jej zakończeniu. Na podstawie kolposkopii nie zawsze można postawić jednoznaczną diagnozę obserwowanych nieprawidłowości. To metoda przede wszystkim wskazująca na możliwość obecności zmian patologicznych, często wymagająca potwierdzenia dalszymi badaniami (m.in. biopsją).
Najczęstsze wskazania do wykonania kolposkopii:
– nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
– infekcja HPV;
– konieczność pobrania wycinków do badania histopatologicznego w celu postawienia rozpoznania;
– obecność zmian makroskopowych sugerujących stan przedrakowy, raka przedinwazyjnego oraz raka naciekającego szyjki macicy/pochwy/sromu;
– kontrola/monitorowanie nieprawidłowości rozpoznanych w badaniu kolposkopowym.
Przygotowanie
Aby uzyskać wiarygodne wyniki, przed kolposkopią trzeba zastosować się do pewnych zasad. Na 3-5 dni przed badaniem nie powinno się współżyć, wykonywać irygacja pochwy, przyjmować preparatów dopochwowych, ani poddawać się badaniu ginekologicznemu. Badania nie przeprowadza się w trakcie miesiączki. Przed badaniem należy poinformować lekarza o uczuleniu na jod oraz skłonnościach do krwawień (o ile występują). W przypadku badania kontrolnego należy dostarczyć wynik z poprzednich wizyt.
Przebieg badania
Kolposkopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym w takiej samej pozycji jak przy badaniu ginekologicznym. Przy pomocy wziernika dopochwowego uwidocznia się szyjkę macicy, zbliża kolposkop (pozostaje na zewnątrz) i przeprowadza badanie. Przemywa się szyjkę płynem fizjologicznym (0,9% NaCl), w celu usunięcia śluzu, po czym ocenia się nabłonek szyjki oraz jej naczynia. Kolejnym etapem jest przemycie szyjki 3% kwasem octowym. W ten sposób można zobaczyć niewidoczne wcześniej zmiany patologiczne w nabłonku. W następnej kolejności wykonuje się test Schillera polegający na przemywaniu szyjki jodkiem potasu (płyn Lugola). Jeżeli w czasie kolposkopii lekarz zobaczył podejrzane obszary, od razu może pobrać z nich małe wycinki do badania histopatologicznego. W sumie całe badanie trwa kilkanaście minut.
Kolposkopia jest badaniem bezpiecznym do tego stopnia, że może być bez przeszkód wykonywana również u kobiet w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Nie ma żadnych powikłań. Może być przeprowadzana wielokrotnie.
Zapraszamy do placówki przy ul. Waryńskiego 9!
W celu umówienia badania prosimy zadzwonić pod numer: 22 625 15 90 | 22 621 23 49
Kategoria: badania