Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek ucisku nerwu pośrodkowego, przebiegającego w kanale nadgarstka po stronie dłoniowej ręki. Można wyróżnić trzy przyczyny neuropatii uciskowej nerwu pośrodkowego: fizjologiczne, anatomiczne i nabyte.

Fizjologiczne związane są ze stanami zapalnymi pochewek ścięgien lub mięśni, z reumatoidalnym zapaleniem stawów, dną moczową lub neuropatią cukrzycową czy alkoholową. Anatomiczne to nieprawidłowości rozwojowe, takie jak dodatkowe mięśnie czy ścięgna. Przyczyny nabyte związane są z powtarzającymi się czynnościami, którym towarzyszy zginanie nadgarstka i palców, bądź czynnościami wymagającymi mocnego uchwytu. Zespół cieśni nadgarstka może być też konsekwencją źle wygojonego złamania kości promieniowej.

Pierwszym objawem schorzenia jest mrowienie od kciuka do palca serdecznego. Początkowo drętwienia pojawiają się po przepracowaniu w nocy i nad ranem. Z czasem dolegliwości utrzymują się stale, a chory ma problem z zaciśnięciem dłoni w pięść i utrzymaniem w niej przedmiotów. Zmiany prowadzą do zaniku mięśni kłębu kciuka.

W początkowej fazie zaburzenia funkcji nerwu są odwracalne i możliwe jest leczenie farmakologiczne lub fizykoterapia. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, polegający na przecięciu wiązadła poprzecznego. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym 1%Lignocainą; znieczulana jest tylko operowana kończyna. Cięcie długości 2,5-3 cm wykonuje się po stronie dłoniowej nadgarstka. Po zakończonym zabiegu ręka i nadgarstek osłonięte są opatrunkiem elastycznym na podkładzie z waty przez 4 dni. W jedenastej dobie usuwa się dwa szwy skórne. Przez cały czas po zabiegu palce są wolne i można wykonywać nimi drobne czynności, np. pracując na komputerze. Po wygojeniu rany leczenie jest zakończone. Pacjent z reguły nie wymaga leczenia rehabilitacyjnego.

W naszej przychodni wykonywane są również inne drobne zabiegi chirurgiczne jak palce młotowate, palce trzaskające”, a także drobne deformacje kostne pod postacią wyrośli kostnych, tzw. osteofitów.

Zabiegi wykonywane są w przychodni przy ul. Waryńskiego 9.