Nowoczesna formuła badań profilaktycznych szyjki macicy oraz innych narządów musi uwzględniać ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – human papilloma virus). Spośród ponad 100 obecnie odkrytych typów tego wirusa kilkadziesiąt należy do tzw. grupy wirusów onkogennych. Wirusy onkogenne w połączeniu z tzw. czynnikami środowiskowymi (np. palenie tytoniu, przewlekłe stany zapalne itp.) mogą wywołać powstawanie raków i innych złośliwych nowotworów różnych narządów ludzkiego organizmu.
Onkogenne wirusy rezydujące w obrębie szyjki macicy są odpowiedzialne za ponad 90% wszystkich raków powstających w tej lokalizacji! Warto pamiętać, że proces tzw. karcynogenezy tj. od zakażenia wirusem HPV do powstania raka zwykle przebiega latami, stąd niezwykle istotnym jest, aby jak najwcześniej wykryć wirusa i „mieć go pod kontrolą”. Metodami badań cytologicznych wymazów z szyjki macicy zarówno metod tradycyjną jak i cytologii na podłożu płynnym (LBC) można wykryć obecność wirusa w stadium, w którym jego obecność wywołuje zmiany w obrazach komórkowych. Nowoczesna diagnostyka genetyczna pozwala na ujawnienie obecności wirusa we wczesnej fazie infekcji i zwiększa czas potrzebny dla ustalenia najlepszego sposobu nadzoru i ew. postępowania operacyjnego.
Należy także pamiętać, że nawet przebycie cyklu szczepień p/wirusowych nie daje raz na zawsze nabytej odporności i nie zwalnia od wykonywania nadzoru cytologicznego.
Nasze Centrum dysponuje najnowszym aparatem produkcji amerykańskiej firmy Becton-Dickinson do wykrywania typów onkogennych HPV z wykorzystaniem genetycznej techniki za pomocą reakcji polimerazy łańcuchowej (PCR). Ta niezwykle precyzyjna technika pozwala na wykrycie i dokładne określenie 14 typów najczęściej spotykanych wirusów onkogennych w ludzkim organizmie. Do badania wykorzystuje się te same pojemniki, do których pobiera się wymazy techniką LBC.
dr n. med. Jarosław Wejman
Centrum Diagnostyki Patomorfologicznej Sp. z o.o.