Tomografia komputerowa

Strona główna » Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa

Liczba uczestników: 1 |
Czas trwania: 20

Opis

W pracowni tomografii komputerowej przy ul. Waryńskiego 9 wykonujemy badania narządów w obrębie głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy oraz badania ortopedyczne. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu mamy możliwość zniwelowania artefaktów pochodzących od metalowych elementów znajdujących się w ciele pacjenta. 

Badanie tomografii jest stosunkowo mało obciążające dla pacjenta. Jest  wykonywane w pozycji leżącej w aparacie o szerokim otworze. Czas badania głowy czy zatok  nie przekracza minuty, a standardowe wielofazowe badanie jamy brzusznej trwa do 15 min. 

Badania są łatwo dostępne dla pacjentów i wykonywane na podstawie skierowania od lekarza. Opisy badań są realizowane do 5 dni roboczych. Badania pilne opisywane do 2 dni roboczych. Opisy badań ortopedycznych są wykonywane w ciągu 10 dni.

Przygotowanie do tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa bez kontrastu: nie wymaga  przygotowania.

Tomografia komputerowa z użyciem środka kontrastowego: 

Pacjent powinien być na czczo w dniu badania, zgłosić się do rejestracji ze skierowaniem w wyznaczonym dniu na 30 min przed badaniem (dodatkowe przygotowanie do badania wskaże technik wykonujący badanie – bezpośrednio przed badaniem). Pacjent otrzyma do wypełnienia ankietę, dotyczącą stanu zdrowia.

Należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną z wcześniej wykonanych badań, zwłaszcza obrazowych, takich jak badania Rtg, Usg, TK czy MR związanych z diagnozowaną chorób.

Konieczne jest posiadanie aktualnych wyników badań krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny oraz współczynnika GFR dla oceny pracy nerek. Istnieje możliwość wykonania tego badania w naszym laboratorium. W tym celu należy zgłosić się godzinę wcześniej w dniu badania, bądź  innego dnia. 

Pacjenci ze stwierdzoną nadczynnością tarczycy  powinni uzyskać zaświadczenie od prowadzącego lekarza endokrynologa o braku przeciwwskazań do podania środka kontrastowego.

Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie, pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz.

Przed badaniem wolno zażywać leki, ponieważ tomografia nie wpływa na ich działanie. 

Przeciwwskazaniem do tomografii jest ciąża, ponieważ istnieje ryzyko narażenia płodu na promieniowanie. 

Środki kontrastowe

W naszej pracowni środek kontrastowy jest podawany dożylnie za pomocą strzykawki automatycznej, która umożliwia jego precyzyjne dozowanie. 

Jeśli pacjent czuje się dobrze, po wykonaniu tomografii można prowadzić samochód. Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów (około 2,5 litra wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin).

Na badanie z kontrastem należy umawiać się telefonicznie lub osobiście w Spółdzielni Pracy Specjalistów Rentgenologów, gdzie podane zostaną szczegółowe informacje o sposobie przygotowania do konkretnego badania oraz zostanie Państwu zaproponowany termin. 

Pracownia CT znajduje się przy ul. Waryńskiego 9, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 19.00.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerami:  22 625 15 90 , 22 621 23 49.

Kategoria: badania
Czas trwania: 20
Liczba uczestników: 1