USG transrektalne

Strona główna » USG transrektalne

USG transrektalne

Liczba uczestników: |
Czas trwania:

Opis

USG przezodbytnicze (TRUS) prostaty

Ultrasonograficzne badanie gruczołu krokowego wykonywane drogą przezodbytniczą (TRUS). Dzięki badaniu można ocenić objętość prostaty oraz ustalić najlepsze opcje leczenia. Nie wykrywa wczesnego stadium raka!
Badanie TRUS zlecane jest w przypadku podejrzenia przerostu prostaty (którego nie udało się potwierdzić wyłącznie badaniem palpacyjnym per rectu), niepokojących wyników markerów nowotworowych (podwyższonego poziomu PSA), bólu prostaty czy też bólu podbrzusza i krocza. Czasami wskazaniem do badania jest niepłodność.

Do badania USG prostaty nie trzeba specjalnie przygotowywać się. Przeprowadzane metodą transrektalną USG nie wymaga pełnego pęcherza, ani przyjmowania środków przeczyszczających. Dla własnego komfortu, a także ułatwienia lekarzowi przeprowadzenie badania warto zadbać o wypróżnienie na 2-3 godziny przed badaniem, a także o właściwą higienę.

USG prostaty trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesne, chociaż może sprawiać pewien dyskomfort. Badanie wykonywane jest w dwóch pozycjach: w pozycji leżącej na kozetce, tyłem do przeprowadzającego badanie specjalisty, z wypiętymi pośladkami oraz w pozycji kolankowo – łokciowej.
Lekarz na głowicę aparatu nakłada odrobinę żelu, a następnie wsuwa ją do odbytnicy pacjenta. W czasie badania specjalista obraca głowicę wokół jej osi, aby tym sposobem uzyskać całościowy obraz badanego obszaru. Po zakończeniu badania pacjent wyciera się i ubiera.

Wyniki badania są widoczne od razu na monitorze, jednak do celów diagnostycznych konieczne jest opisanie ich przez lekarza.

Transrektalne badanie USG prostaty nie jest inwazyjne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania i są to przede wszystkim hemoroidy lub krwawienia z odbytu o innym podłożu.

Skierowanie od lekarza nie jest wymagane. Jeśli to możliwe, idąc na badanie weź ze sobą wyniki poprzednich badań prostaty (zarówno transrektalnych jak i przez powłoki brzuszne), oraz wynik badania poziomu PSA.

Zapraszamy na badanie do placówki przy ul. Waryńskiego 9.

W celu umówienia terminu badania prosimy o skorzystanie https://www.rentgen.pl/ lub zadzwonić pod numer:
22 625 15 90
22 621 23 49

Kategoria: badania
Czas trwania:
Liczba uczestników: